Dostosowywanie wyglądu stron do ludzi starszych

Moje przemyślenia dotyczące budowania stron internetowych i szeroko pojętego UX

Ostatnio naszła mnie pewna myśl, dużo mówi się o braku zainteresowania starszych osób stronami internetowymi i ogólnie surfowaniem po internecie. Są podawane różne przyczyny takiego stanu rzeczy, jedne mniej inne bardziej słuszne. Co więcej powstają całe program aktywizacji osób starszych na polu zarówno zawodowym jak i osobistym by umożliwić im szerszy dostęp do informacji lub też innych osób w podobnym wieku i podobnych zainteresowaniach.

Czy takie działania mają sens?

Jestem święcie przekonany (jest to słowo nie przypadkowe często nadużywane przez starsze osoby) że budowanie strony internetowej z myślą o starszych osobach i dostosowanie UX pod takie osoby jest dobrym kierunkiem rozwoju przynajmniej dla niektórych branż. Rozważmy temat, często spotykasz się zapewne z możliwością włączenia na stronie kolorów przystosowanych do osób niedowidzących, to pierwszy krok w dobrym kierunku przystosowania UX strony dla osób starszych.

UX przy budowie strony – o co tu chodzi

Jeżeli większą uwagę zwracalibyśmy na dostosowanie stron do takich ludzi moglibyśmy dotrzeć do ich potrzeb a co za tym idzie zwiększyć sprzedaż poszczególnych produktów. No bo czy twoja babcia kupiła kiedyś coś przez internet? To cały nowy potencjalny rynek gotowy na zagospodarowanie. Dobrym pomysłem na stopniowe zainteresowanie starszych ludzi internetem jest zmiana strony parafii w której mieszkasz. Wybierz się do księdza zaproponuj zmiany lub całkowitą przebudowę strony, i przygotuj sobie grunt pod inwestycje.

W następnym odcinku moich przemyśleń planuje poruszyć temat SEO dla osób starszych a być może też dla niedowidzących, zależnie od waszego zainteresowania i zaangażowania.

, , ,